Sony Ericsson W880i

RECENZIA high-mid-endu Tenký, ľahký hudobný 3G mobil s Walkman 2.0 prehrávačom a 2 Mpix fotoaparátom.

Základné parametre:

konštrukcia: klasická,

OS: vlastný,

frekvencie: 900/1800/1900 MHz + UMTS,

rozmery: 103 x 47 x 9 mm,

hmotnosť: 71 gramov (zistená: 72 g),

displej: aktívny, 240 x 320 b., 262 144 farieb, 28 x 37 mm, 46 mm uhlopriečka,

fotoaparát: 2 Mpix (1 600 x 1 200 b.), záznam videí (176 x 144 b.),

pamäť: 16 MB + 1 GB karta MS Micro,

správy: SMS, EMS, MMS (do 300 kB), CB, e-mail, RSS, instant messaging,

globálny prenos dát: GPRS, UMTS (do 384 kbps),

lokálny prenos dát: Bluetooth 2.0 (A2DP), kábel, mass storage,

hudba: MP3/AAC/eAAC/eAAC+/WMA prehrávač, 3,5 mm jack (adaptér v balení), TrackID,

ostatné: Java 2.0, WAP/HTML, videohovor, blogovanie,

batéria: BST-33, 950 mAh, Li-Pol,

výdrž: do 6 h hovoru/400 h pohotovosti/18 h hudby,

SAR: 1,45 W/kg (norma 2 W/kg)

Neobsahuje/nepodporuje:

aktívny pohotovostný režim, blesk, makro, autofocus, IrDA, EDGE, HSDPA, Wi-Fi, prehliadač dokumentov, FM rádio,

Softvérová verzia testovaného telefónu:

R1JC002, EROM R3A016

Obsah balenia:

mobil, dvojkonektorová nabíjačka, čierne slúchadlá HPM-70, dátový kábel DCU-65, CD a potrebné dokumenty.

Prečo nie je v balení nejaké štýlové pútko na ruku alebo krk?

fotkafotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Zapnutie/vypnutie

Zadný kryt odnímete len silou zapretím sa nechtom medzi zadný kryt a ostatný obal prístroja. Ide to jednoducho, len mi takto primitívny spôsob nesedí na Sony Ericsson. SIM karta sa zasúva vedľa batérie do špeciálneho otvoru, výmenou sa mechanicky opotrebúva. Po zapnutí sa mobil opýta, či sa má zapnúť v online alebo offline režime (bez prihlásenia do siete). Zaujímavé je, že ak zablokujete SIM tromi nesprávnymi zadaniami PIN kódu, mobil nezapnete ani v offline režime. Ani sa nepýtajte, ako som na to prišiel. Pamäťová karta je umiestnená pod krytom v bočnej stene. Horná a spodná stena sú úplne holé, a tak som zapínanie prístroja chvíľu hľadal. W880i sa zapína "céčkom". Zapnutie je rýchle, podobne ako na ostatných Sony Ericssonoch.

Dizajn

W880i vás musí dostať. Tak malý, až drobný telefónik s krásnym QVGA displejom a bohatou funkčnou výbavou tu ešte nebol. Fotkou sa ťažko vyjadruje jeho charizma, každý kto ho videl, žasol. Ale buďme objektívni a konkrétni. Prísne línie W880i sú pre Sony Ericsson už typické. Nad displejom je v kovovom kryte vyryté logo Walkman, vedľa neho kamera pre videohovory. Klávesnica je dizajnérsky jedinečná. Novinkou je dátový konektor v ľavej bočnej stene...úprimne, nerozumiem tomuto riešeniu, teraz nemôžem dať mobil do obalu ak počúvam MP3-ky. V ľavej stene je tiež drobné tlačidlo Walkman, pre spustenie hudobného prehrávača novej generácie. V pravej stene je posuvné tlačidlo pre reguláciu hlasitosti a spúšť fotoaparátu. Tá je nepohodlne hlboko zapustená. Potešili ma dve gumené nožičky v hornej časti zadnej steny. Po položení W880i na stôl zistíte prečo. Ani sa nepohne! Otvor pre pútko na krk je umiestnený na veľmi šikovnom mieste...v zadnej stene. W880i sa veľmi dobre drží v ruke, aj napriek svojim rozmerom. A vďaka nim sa vo vrecku doslova stratí.

EXTRA plus: neskutočné rozmery prístroja a protišmykové riešenie.

ZAUJÍMAVOSŤ: Pre čínsky trh je vyvinutá verzia W888 bez 3G.

Klávesnica

Klávesnicu som po prvom kontakte kritizoval, dnes som opatrnejší. Po pár hodinách som už s W880i pracoval ako s akýmkoľvek iným telefónom, zdvih tlačidiel je primeraný a pochvaľujem si najmä stredové tlačidlo. Skrátka, ovládanie Sony Ericssonu W880i je naozaj šikovné, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá. Neviem, ako by ale reagoval majiteľ s nadpriemerne hrubými prstami, pre takých asi W880-ka určená nebude. Páči sa mi aj posuvný regulátor hlasitosti, ktorým napríklad aj vypnete zvuk prichádzajúceho hovoru. Pod displejom okrem bežných tlačidiel nechýba ani vstup na domácu web/WAP stránku a menu činností (nové udalosti, spustené aplikácie, vlastné skratky, internetové záložky). Nechýba ani rýchla voľba, vytočenie vybraných kontaktov podržaním numerických tlačidiel. Skratky nastavujete všetkým štyrom smerom kruhového tlačidla pre pohotovostný stav. Automatický zámok klávesnice sa aktivuje po 20 sekundách. Jedinú kritiku smerujem k rozloženiu klávesnice. Prečo nemohli byť ďalej od seba? Podľa môjho názoru je plocha klávesnice zbytočne nevyužitá.

EXTRA mínus: chýba vypínacie tlačidlo na prepínanie profilov.

Displej

Krásny, jemný a...malý. Malá klávesnica, malý displej, a teda nevyužitá predná plocha telefónu. Je jasné, že v tak malom obale po vybratí batérie zistíte, že musíte šetriť každým milimetrom kubickým objemu tejto krabičky, ale rozmery klávesnice a displeja sú pri používaní telefónov limitujúce. Ja mám však dobré oči, mne to až tak nevadí. V novom prístroji nájdete naozaj krásne témy, pri pohybe ikonami hlavnej ponuky sa spúšťajú jemné vibračné impulzy. V nastaveniach meníte tapetu, grafickú tému, úvodnú obrazovku pri zapnutí, šetrič obrazovky, veľkosť hodín, jas a aktiváciu hodín v úspornom režime. Regulácia intenzity jasu poteší, ale najnižšou úrovňou je 50 %, čo je niekedy stále zbytočne veľa. Veľkosť písma nie je možné upravovať, zmenu veľkosti som našiel len v internetovom prehliadači a e-mailoch. Viditeľnosť údajov na priamom slnku je prekvapivo dobrá. Pri písaní SMS vidíte 6 riadkov textu, pri čítaní 8.

EXTRA plus: štýlové grafické témy prepojené s vibráciami.

fotkafotkaVšetky fotky nájdete v našej Galérii!

Fotoaparát a prezeranie fotiek

Podržaním spúšte spustíte fotoaparát alebo kameru, podľa toho, čo ste použili naposledy. Klávesové skratky:

1 - panoráma / rámy

4 - rozlíšenie (VGA, 1 Mpix, 2 Mpix)

7 - nočný režim

3 - priblíženie

6 - oddialenie

0 - zoznam všetkých klávesových skratiek

EXTRA plus: po stlačení nuly vidíte všetky užitočné klávesové skratky pri fotení.

Kvalitu fotiek posúdite sami v Galérii, ja som s ňou celkom spokojný. Prezeranie fotiek je rýchle, nechýba fullscreen zobrazenie a možnosť priblíženia fotiek. 1 GB karta v balení umožní uloženie množstva hudby aj fotiek. Veľkosti fotiek v plnom rozlíšení i kvalite sú asi 200 - 300 kB. Používal som náhľad na 3 x 3 miniatúr, ale k dispozícii sú aj 2 x 2 zmenšeniny, zoznam s miniatúrami, zoznam bez miniatúr a časové rozloženie snímok podľa doby vytvorenia. Šikovné. Otvorenie snímky je okamžité, doostrenie trvá asi sekundu, po otočení na celý displej asi 2 sekundy. Priblíženie snímok je pomerne svižné. Fotky je možné odoslať (cez MMS, e-mail, blog, Bluetooth), vytlačiť, upraviť v aplikácii PhotoDJ, použiť ako tapetu, šetrič, priradiť ku kontaktu. Súbory je tiež možné označovať, kopírovať, presúvať... Hviezdičkou sa v náhľade na miniatúry presúvate po celých obrazovkách.

EXTRA mínus: nefunkčný zoom pri vyšších rozlíšeniach, chýba tiež LED blesk.

ukazka z fotofonu

Ďalšie fotky nájdete v našej Galérii!

Záznam a prezeranie videa

Záznam videa je priemerný, ako hľadáčik slúži celý displej, počas nakrúcania môžete tiež použiť priblíženie. Viac po W880i nechcite, pri slabom rozlíšení 176 x 144 bodov je video len prvok na zdieľanie momentov cez MMS alebo e-mail. V miniatúrach je video automaticky spustené, problém nastane pri vložených MPEG4 videách.

Parametre videa:

celkovo: 126 kbps (asi 1 MB/min.)

obraz: 176 x 144 bodov, 10 fps, 114 kbps,

zvuk: 1 kanál, 8 kHz, 16 bitov, 12 kbps.

UKÁŽKA VIDEA (3GPP, 500 kB)

3GP prehrávače: QuickTime (univerzálny prehrávač, 35 MB), Nokia Multimedia Converter 2.0 (prehrávač a konvertor, 20 MB).

Melódie a prehrávač hudby

Prepínanie profilov vypínacím tlačidlom nehľadajte, na rýchle prepnutie profilu musíte priradiť skratku štvorsmernému tlačidlu alebo ho vložiť do skratiek v menu činností. Podržaním mriežky aktivujete tichý režim.

Prehrávač Walkman 2.0 je veľmi vydarený, má nové funkcie a páči sa mi najmä zobrazenie albumu. Spustenie bočným Walkman tlačidlom sa dá predpokladať, mrzí ma však, že ním nevypnete prehrávanie hudby, ale sa len otvorí/zavrie prehrávač. Na pozadí hra hudba stále, na domácom displeji vidíte názov interpreta, albumu aj skladby. Prehrávač je kvalitný, dodávané slúchadla HPM-70 tiež. Walkman Player 2.0 ponúka tiež vizualizácie, plnohodnotný ekvalizér či rozšírené stereo. Mne sa páčila kombinácia W880i + HPM-85. Ak počúvate hudbu nahlas, ľahko ju stíšite zakrytím malého otvoru na v zadnej stene.

EXTRA plus: Počujete z rádia (nie v mobile) skladbu a chcete vedieť jej názov a intepreta? Zadarmo to zistíte vďaka TrackID.

Pomocou funkcie TrackID zaznamenáte niekoľko sekúnd nejakej pesničky, prehrávanej buď samotným telefónom alebo zaznamenanej pomocou diktafónu. Záznam sa odošle cez internet do databázy Gracenote (viac než 60 miliónov skladieb) a pomocou webového prehliadača sa do niekoľkých sekúnd dozviete názov interpreta, skladby aj albumu. Nefunguje to vždy, ale v prípade známejších rádiových hitov budete istotne úspešní.

EXTRA mínus: chýba FM rádio.

Recenziu hudobného kábla nájdete v článku Sony Ericsson MMC-60. Recenziu prídavných stereo reproduktorov nájdete v článku Sony Ericsson MPS-60. Recenziu externe napájaných prídavných stereo reproduktorov nájdete v článku Sony Ericsson MDS-60.

Podpora mediálnych formátov:

hudba: AAC, AAC+, E-AAC+, MP3, MP4, M4A, 3GP, AMR, WAV, SP-MIDI, G-MIDI, Real Audio 8, WMA 8, WMA 9. Mobile XMF 1.0

video: 3GPP (H263, H264), MP4, Real Video 8, WMV 8, WMV 9

obraz: GIF, JPEG, BMP, WBMP, PNG, SVG Tiny 1.1, Macromedia Flash Lite 1.1

animácie: SVG Tiny 1.1, GIF

Pamäť

Asi 16 MB užívateľskej pamäte plus 1 GB Memory Stick Micro (M2) karta (väčšiu výrobca pravdepodobne ani neodporúča: "External memory: Up to 1 GB") v balení ponúkajú veľmi bohaté možnosti. Informácie o pamäti sú veľmi podrobné. Sony Ericsson W880i ponúka aj mass storage, avšak pri správaní sa ako externého disku pripojený káblom počítajte s odpojením rádiovej časti.

EXTRA mínus: mass storage len v offline režime.

Telefónny zoznam

Menu Možnosti sa v telefónnom zozname presunulo pod pravé polyfunkčné tlačidlo, nad všetkými menami (ako prvý kontakt) sa nachádza už len voľba Nový kontakt, ktorá nie je ani nijako odlíšená od mien v zozname. Pri listovaní zoznamom (vidíte 6 mien pod sebou) sa zobrazujú aj čísla priradené ku kontaktom. Nový kontakt obsahuje množstvo detailov, nechýba ani viacero čísiel či e-mailových adries. Skupiny volajúcich pre priradenie spoločnej melódie nehľadajte, melódiu priradíte vždy len jednotlivo. Malou pomôckou je vytvorenie jednotných názvov skladieb, napr. melódie rodina.mp3, pričom vždy len premenujete žiadanú skladbu na názov, ktorý ste použili pri určitých menách.

EXTRA plus: Ak vytočíte alebo prijmete nové telefónne číslo, Sony Ericsson vám ponúkne jeho uloženie.

Pri neznámych číslach je možné ponúknutie ich uloženia. Predvolenými kontaktmi môžu byť mená v telefóne alebo na SIM karte, nikdy nie súčasne. Nechýba ani automatické uloženie čísla na SIM. Novinkou je zálohovanie čísiel na kartu a obnova z pamäťovej karty. Odoslanie všetkých kontaktov cez Bluetooth sa zíde pri kúpe nového mobilu a absencia tejto funkcie pri iných modeloch konkurenčných výrobcov je na zamyslenie. Nakoniec spomeniem zoradenie zoznamu podľa mien alebo priezvisk.

EXTRA mínus: Kontakty začínajúce písmenom s diakritikou zaradí na koniec zoznamu.

Hovor

Hlasné handsfree môžete aktivovať ešte pred spojením, k dispozícii je aj vstup do menu počas hovoru. Tiež sa zobrazuje aktuálna dĺžka telefonátu a obrázok kontaktu. Záznam hovoru je obmedzený len veľkosťou pamäte a pozícia funkcie "nahraj" sa nezmenila, je to posledná (prvá odzadu) položka vo voľbách počas telefonátu. Ak často nahrávate telefonáty, odporúčam priradiť záznamník šípke doprava a hovor sa začne ihneď zaznamenávať. Odmietnurý hovor považuje za zmeškaný a patrične na to aj W880i upozorňuje. Horšie je to s princípom odznačenia zmeškaných hovorov: ak mám neprijatý hovor, musím ho buď vytočiť (a kľudne hneď nato zrušiť) alebo ignorovať, a potom vstúpiť do menu Hovory, aby červená šípka z horného informačného riadka zmizla. Tak ako aj ostatné Sony Ericssony, aj W880i sa pred prijatím hovoru v pripojenom Bluetooth slúchadle na displeji opýta, či nechcete preniesť hovor do telefónu. To vás minimálne upozorní na spojenie s handsfree, na ktoré aj ja osobne niekedy zabudnem.

EXTRA plus: Sony Ericssony sú typické pohodlným zaznamenávaním telefonátov a logickým správaním pri odmietnutí alebo zmeškaní hovoru.

Sony Ericsson W880i ponúka aj videohovor s množstvom funkcií (prepnutie kamery, výmena obrázkov, vypnutie kamery, regulácia jasu, nočný režim, kvalita videa).

Kompletný register hovorov nájdete pod ľavým funkčným tlačidlom v pohotovostnom stave. Prítomnosť zložky Hovory v hlavnom menu je preto úplne zbytočná. Na čísla (mená) v registri môžete odoslať správu, číslo upraviť alebo vymazať. Sony Ericsson W880i si dĺžky jednotlivých hovorov nepamätá.

TIP: Chcete uskutočniť konferenčný hovor? V tom prípade odporúčam tento článok.

Písanie textov

Sony Ericsson prehodnotil nedostatočný počet riadkov zobrazovaný pri písaní správ na starších modeloch...výsledok je uspokojivých 6 riadkov textu pri písaní SMS. Diakritika pri písaní s T9 je deaktivovateľná a vôbec musím slovník T9 v Sony Ericssonoch pochváliť. Nechýba ani možnosť kopírovať vyznačený alebo všetok text. Na prepínanie medzi malými a veľkými písmenami poslúži tlačidlo *, jeho podržaním aktivujete T9. Podržaním mriežky meníte jazyk písania, prípadne aktivujete režim číslic. Pri zadávaní symbolov (tlačidlom 1 napríklad . , - ? !) aj iných znakov vidíte už tradične ich zoznam (pod príslušným tlačidlom) v malom hornom okienku.

EXTRA plus: Poteší možnosť kopírovať písaný text.

SMS

Pri tvorbe novej správy sa po novom Sony Ericsson opýta: SMS, MMS, hlasová správa, e-mail.

Editor textových správ je jednoduchý, odpočítavanie nastáva až 20 znakov pred koncom čiastkovej SMS. Pri zrušení rozpísanej SMS telefón ponúkne možnosti: uložiť správu, neukladať, pokračovať v písaní. Posledná alternatíva v starších modeloch chýbala.

EXTRA plus: Veľmi návyková je ponuka naposledy použitých kontaktov pri odosielaní správy v nových Sony Ericssonoch.

Zoznam prijatých správ môže byť v tvaroch: stručne (len mená/čísla), vlastnosti (mená a začiatok správy), dátum a čas (mená s časom odoslania), veľkosť (mená a veľkosti správ). Nechýba ani hromadné mazanie správ, automatické však Sony Ericsson stále neponúka. Dĺžku správy môžete v nastaveniach obmedziť na jednoduchú alebo neobmedzenú. Zaujímavá je možnosť premeny rozpísanej SMS na MMS.

MMS

V nastaveniach môžete MMS-ke priradiť automatický podpis, potvrdenie o doručení aj prečítaní, nastaviť režim vytvárania (neobmedzený, s upozornením, obmedzený). Vkladaná snímka môže byť automaticky zmenšená na 640 x 480 b., 320 x 240 b., 160 x 120 b. Editor MMS je vynovený, v spodnej časti vidíte malé ikonky pridať obrázok, video, zvuk, fotoaparát (novú snímku, nové video), nahrať zvuk, ukážka. Snímka môže byť umiestnená na začiatku správy alebo na konci, upraviť môžete pozadie aj umiestnenie textu.

EXTRA plus: Zaujímavou novinkou je možné nastavenie termínu odoslania MMS.

Nastavenie MMS ručne (univerzálne údaje pre všetky telefóny): Orange - O2 - T-Mobile

Blogger

Po odoslaní prvej snímky do blogu (Snímky - Možnosti) bola táto najprv automaticky zmenšená. Potom som prijal SMS s adresou go.blogger.com a heslom, pod ktorým som sa prvýkrát prihlásil. Zrejme by bolo možné všetky údaje vyplniť z mobilu, ale ja som radšej pracoval cez PC. Po zadaní všetkých mojich potrebných údajov som si zmenil aj adresu blogu (po odoslaní prvej snímky je to len kombinácia písmen a čísiel) a rozhranie.

RSS

Prezerač RSS správ pracuje bezchybne, v pravidelných intervaloch kontroluje nové články v obľúbených internetových periodikách. Pri prezeraní webu (napríklad aj Fony.sk) vstavaným prehliadačom tento ponúkne aj vloženie RSS linku do čítačky.

E-mail

Nastavenie mailu je zjednodušené a oproti starším hudobným Sony Ericssonom (W800i, W810i) pribudlo rozšírené nastavenie: meno, podpis, veľkosť prevz. e-mailu. Pri nastavení e-mailu sa zobrazí návod (pokyny pre nastavenie).

E-mailový klient je tradične veľmi dobre spracovaný. Podporuje prácu s prílohami (dokumenty si však neprezriete), nechýba automatická kontrola schránky a množstvo ďalších detailov. E-mailom priraďujete aj špeciálny tón. Stále je však nelogicky spustený pri začiatku kontroly schránky, nie až po stiahnutí všetkých nových e-mailov. V nastaveniach zadávate aj meno, podpis, preberanie len predmetov, alebo aj správ do zvoleného limitu v kB. Interval kontroly môže byť už od 5 minút do 12 hodín. Pripojenie pri preberaní e-mailov je možné obmedziť len na domácu sieť a W880i ponúka aj šifrovanie. UMTS je veľmi dobrým pomocníkom e-mailového prehliadača. Podporu IMAP4 a POP3 nemusím už snáď ani spomínať. Ak potrebujete sem-tam prečítať prílohu, odporúčam preposielať poštu do schránky gmail.com a cez adresu "gmail.com" priamo z mobilu prezerať posledné správy, jednoducho e-maily vyhľadávať a hlavne prezerať aj upravené obrázky či dokumenty v prílohách. Na www.gmail.com/app nájdete aj šikovnú Java aplikáciu Gmail s rovnakými možnosťami priamo stiahnuteľnú z mobilu.

Instant messaging

Sony Ericssony ponúkajú svoj vlastný messenger My firends (Viac v článku: Instant messenger v Sony Ericssonoch), ale ja stále obľubujem aplikáciu Jimm.

CB správy

Na domácom displeji sa drobným písmom objavovali správy kanála 050.

WAP / internet

Zabudovaný prehliadač NetFront 3.3 je veľmi vydarený. S jednoduchšími stránkami si poradí veľmi dobre (www.fony.sk/text), nehovoriac o WAP-e (wap.fony.sk). Ponúka aj fullscreen zobrazenie, zoom a pootočenie obrazu na ležato. V internetových formulároch cez vstavaný internetový prehliadač je maximálny počet znakov 512 pre každé okienko (napr. pri písaní príspevku do fóra, diskusie a pod.) a problémy robí pri tvorbe príspevkov s použitím funkcie "enter", nový riadok.

Novinkou sú skratky, ktoré zapnete po podržaní mriežky:

1 – záložky,

2 – zadanie adresy,

3 – Google

4 – história

5 – obnovenie stránky,

6 – dopredu,

7 - posun nahor,

9 - posun dole ,

0 – náhľad stránky – zoom 50 - 200 %

EXTRA plus: Ideálna kombinácia v telefóne s vlastným OS: NetFront + Opera Mini s možnou minimalizáciou.

Veľký jemný displej oceníte aj pri používaní aplikácie Opera Mini. Pri dvojitom stlačení hviezdičky sa prezeraná stránka zobrazí na celom displeji, a to je potom úplne iná pesnička. Opera Mini patrí k mojim najobľúbenejším funkciám. Ale ako ju čo najrýchlejšie spustiť z pohotovostného stavu? Priradenie funkcií tlačidlám, na ktoré rád spomínam v Siemensoch, neponúka už žiaden výrobca. A tak je jedinou možnosťou zaradenie Java aplikácií do menu skratiek. Špeciálnym tlačidlom zvolíte Vlastné skratky, vyberte aplikácie a nakoniec vyberte Operu Mini. Rýchlejšie by to bolo už len pripadením zoznamu aplikácií niektorému smeru joysticku, ale tam mám dôležitejšie funkcie.

Nastavenie internetového prehliadača ručne (univerzálne údaje pre všetky telefóny): Orange TU - O2 - T-Mobile TU.

Prenos dát

Podpora Bluetooth prenosov s A2DP profilom (a ďalšími) vytlačila staršie rozhranie IrDA. Nechýba ani pripojenie káblom a podpora mass storage (žiaľ len v offline režime). Na diaľku použijete GPRS alebo 3G. Odporúčame prečítať si článok 3G (UMTS).

Charakteristika Bluetooth:

špecifikácia: 2.0 + EDR

PRD verzia: 1.0

profily: AVCTP - AVDTP - AVRCP-Controller - AVRCP-Target - BIP-ImagePush - A2DP-Source - BNEP - DUN-GW - FT-Server - GAP - GAVDP - Generic Object Exchange - Headset-AG - HFP (1.5) AG - HID-Dev-Keyboard-HID - HID-Dev-Pointing HID - OBEX - OPP-Client - OPP-Server - PAN-AP - PAN-User - PBAP-PSE - SDP - Serial-DevA - Serial-DevB - Sync-Server

EXTRA plus: Unikátne ovládanie Windows aplikácií v PC, PocketPC aj smartfónoch cez Bluetooth vďaka profilu HID.

Nastavenie dátových služieb SMS-kou: Nokia - Sony Ericsson - Motorola (potrebná registrácia)

Organizačné funkcie

Budík - 5 rôznych budíkov s množstvom samostatných nastavení (čas, opakovanie v určitých dňoch v týždni, melódia, text, obrázok a správanie v tichom režime). Budík pri budení zosilňuje hlasitosť až do najvyššej úrovne. To je natoľko otravné, že som sa už pekne dlho nenechal prebudiť žiadnym Sony Ericssonom.

EXTRA mínus: Chýba nastavenie vlastnej hlasitosti budíka.

Kalendár - na prvý pohľad rovnaký kalendár ako doteraz...so zobrazením mesiaca i týždňa. Pri tvorbe udalosti však badám novú položku:opakovanie udalosti! K dispozícii je tiež možnosť "celodenná udalosť". Typ pripomienky je stále iba jeden, ale to vôbec nevadí. K dispozícii je hľadanie udalostí a hromadné mazanie udalostí starších ako jeden deň. Kritiku si zaslúži slabé odlíšenie dňa, v ktorom je nejaká udalosť.

Synchronizácia - dnes už pomerne bežná funkcia telefónov ostáva často nevyužitá. Vyskúšajte napríklad ZYB. Na www.zyb.com som sa registroval, zadal meno, heslo, telefónne číslo a e-mail. Na mobil mi prišla SMS s heslom, ktoré som vpísal do online formulára. Ďalšou SMS-kou som obdržal všetky potrebné nastavenia. V sekcii Organizér - Synchronizácia som mal všetko automaticky pripravené (SE Z610i, Nokia 5300...). V mojej karte na ZYB.com môžem upravovať kontakty, udalosti v kalendári a pohodlne synchronizovať. Online synchronizácia bude úspešná len po prihlásení na ZYB.com.

Ďalšie funkcie:

- úlohy,

- časovač,

- stopky,

- kalkulačku,

- pamäť kódov,

- VideoDJ, MusicDJ, PhotoDJ so širokými možnosťami úprav,

- ďiaľkové ovládanie cez Bluetooth (cez profil HID),

- diktafón (záznamník hovoru).

Hry a Java aplikácie

Vo W880i nájdete Java Platform 7 s opäť prepracovanejšou podporou Java aplikácií. Nie je problém spustiť 4 plikácie na pozadí (Opera Mini, Jimm, a pod.), súčasne počúvať hudbu a písať SMS-ku. Nechýba tiež zobrazenie programu namiesto tapety. Aj už nainštalovanú aplikáciu môžete presúvať medzi kartou a mobilom.

EXTRA plus: Java multitasking.

World Clock - svetový čas,

Music Mate - pomocník gitaristom aj klavíristom,

Quadra Pop - obdoba Tetrisu.

Výdrž, batéria

Výdrž W880i musím pochváliť, s 950 mAh batériou sa jej ľahko "machruje". Indikátor stavu batérie je presný, a informuje aj počas nabíjania. Dvojitý konektor nabíjačky je výborne využiteľný napríklad pre pripojenie slúchadiel počas nabíjania, ale unikátne reproduktory MPS-60 k nej nepripojíte.

Výhody:

- rozmery, rozmery, rozmery...a hmotnosť,

- pekný displej,

- perfektný Walkman prehrávač verzie 2.0,

- aktualizačná služba s pravidelnou kontrolou novej verzie SW,

- spustenie viacerých Java aplikácií naraz,

- konečne funkčné opakovanie pripomienok,

- výborná viditeľnosť údajov na slnku,

- download súborov z internetu je možné minimalizovať,

- blogovanie priamo z mobilu,

- RSS reader v správach,

- veľmi dobrý e-mailový klient,

- v balení obojstranná nabíjačka,

- novinkou je možnosť kopírovať texty,

- konečne zadávanie opakovaných udalostí v kalendári.

Nevýhody:

- chýba FM rádio,

- chýba podpora EDGE,

- chýba LED dióda na prisvetlenie,

- chýba aktívny pohotovostný režim (nahradený poznámkou na tapete),

- prenos súborov do PC len v offline režime,

- záznam QCIF videí,

- drobná klávesnica,

- dátový konektor z bočnej strany.

Orientačná cena: 15 990 Sk

Záver

Na prvý pohľad neskutočne malý telefónik, na druhý s vynikajúcou výbavou, na tretí za vysokú cenu a na štvrtý s absenciou niektorých funkcií, ktoré by si zaslúžil. Nimi sú najmä FM rádio, aktívny pohotovostný režim a podpora EDGE. Nerobím si nádeje, že v 9 mm hrubom telefóne nájdem trojmegapixel s automatickým zaostrovaním. W880i však vrátim len s ťažkým srdcom, za ten týždeň som si ho obľúbil. Drobček s nádherným displejom a takou funkčnou výbavou sa nevidí každý deň. W880i si len ťažko hľadá konkurenta.

Dôležité odkazy:

- podpora Sony Ericssonov

- kontakt na výrobcu (Sony Ericsson SK)

- distribútor (Sony Ericsson)

- služby zákazníkom (Sony Ericsson, SK)

Diskusia k článku:

Martin Hombauer 27.02.2007 - 01:55

Fizzy: Len ta klavka keby bola nejak inaksia :( ....ale hmotnost verryyyygoooood

anonymous30.11.1999 - 01:00 Trvalý odkaz

Atlis: W880i je Walkman... nie herna konzola, to si si pomylil kategoriu priatelu. Ten telefon je malicky, do vracka od nohavic idealny, s DS-970 ho ani z neho nemusis vytahovat, len telefonujes a pocuvas hudbu. Nic vic, nic min... Naviac, ma na hry prtave klavesy, nema k tomu vyhradene klavesy ako napriklad K800i a podobne. To nie su dohady, ale fakty.

anonymous08.02.2007 - 18:20 Trvalý odkaz

pal?o: Tento fónik sa mi ve?mi,ve?mi pá?i, ale pripájam sa k Fizzy- klávesnica je ako na zvon?ekoch, ?o máme na paneláku pri vchode. Ale aj tak sa mi pá?i, už šetrím.

anonymous08.02.2007 - 19:54 Trvalý odkaz

Filipo: a nabijacku je podla mna zle rieseny, zrejme to pri ich zapojeni bude zavadzat v praci. na druhej strane sa mi zase paci zadna stena. podoba sa mi to na nejake sonycko fotak, mam taky pocit :)

anonymous08.02.2007 - 20:03 Trvalý odkaz

lol: chcel by som vedet kde to ma repracik

Celá diskusia 56 príspevkov